Az új év számomra kicsit olyan, mintha egyik napról a másikra új alapokra helyezném az életem. Egyfajta tiszta lap. Új tervek, új célok.
Januárban a tervek szövögetése mellett nálam még tart az előző év lezárása is. Ilyenkor gyakran szoktam selejtezni, megszabadulni a szükségtelen dolgoktól. A lezárás kapcsán összeszedtem pár gondolatot a különféle iratokkal kapcsolatban.
Az otthonunkban fellelhető papírok típusai:
- – személyes iratok: anyakönyvi kivonatok, bizonyítványok, orvosi papírok, bankszámla kivonatok , biztosítási kötvények, szerződések
- – munkával kapcsolatos iratok: munkaszerződés, fizetési papírok, adóbevallás
- – lakással kapcsolatos papírok: közüzemi számlák, adás-vételi szerződés, hitelszerződés
- – egyéb iratok: számlák, jótállások, használati utasítások, tananyagok
Meddig érdemes megőrizni a papírjainkat?
Hosszú távon megőrzendő papírok: születési, házassági anyakönyvi kivonat, érettségi és szakmai bizonyítvány, diploma, orvosi zárójelentések, oltási könyv.
Az adóbevallásokat a bevallás évtől számított ötödik év végéig kell megőrizni. Például a 2007-es bevallást 2008-ban adtad be, tehát 2013. december 31.-ig őrizd meg. Ez a hivatalos verzió, én viszont nem dobom ki azt sem, ami ennél régebbi.
A munkaszerződések és a felmondással kapcsolatos papírok esetében is a hosszú távú megőrzés mellett voksolok.
Rövidebb ideig megtartandó papírok: vagyis addig tartsd meg, amíg aktuális.
Műszaki cikkek vásárlásakor a blokk mellé kapsz egy papírt a jótállásról is, ezek általában 12-24 hónapra szólnak. Gyűjts őket egy helyen, így nem kell fél napig őrülten keresgélni a lakásban, ha elromlik a tévéd és elvileg még van rá jótállás. A vásárláskor kapott áfás számla vagy blokk is szükséges a szavatossági igény érvényesítéséhez, ezek alapján veszik fel a reklamációs jegyzőkönyvet. A blokkot tűzd a jótálláshoz, így nem kell keresgélned.
A fizetési papírt, maximum addig érdemes megtartani, amíg ellenőrzöd a tartalmát, és beadod az arra az évre vonatkozó adóbevallást.
A közüzemi számlákat elég egy évig megőrizni. Ha valamit véletlenül nem fizetsz be, arról elég hamar kapsz értesítést. A csoportos beszedéssel, vagy átutalással fizetett számláknak szükség esetén egyszerűen utána lehet nézni a banknál.
2019-es kiegészítés: e-számlák esetében a számla tartalma is könnyen visszakereshető akár évekre visszamenőleg is
5+1 ötlet a papírok tárolására
- Minden fontos papírt tarts egy helyen. Például egy fiókos szekrényben, vagy az íróasztalod fölé szerelt polcon, vagy a könyvespolcodon kialakított tároló részen. A lényeg, hogy keresd meg a számodra megfelelő megoldást.
- Csoportosítsd a papírokat típusok szerint, és úgy rendezd el a tárolóban. Lehetséges csoportok: papírok amikkel tennivaló van, személyekhez kapcsolódó papírok, lakás papírjai, egyéb papírok
- Címkézd fel a tárolókat, hogy hamar megtaláld amire szükséged van.
- A napi postáról legkésőbb aznap esete döntsd el, hogy minek mi a sorsa. A reklámleveleket dobd a kukába, a számlákat fűzd le, ha egy levél határidőt tartalmaz, írd be a naptáradba, hogy el ne felejtsd.
- Időnként nézd át a rövidebb ideig megőrzendő papírokat. Dobd ki, ami már nem aktuális.
- Válassz egyszerű és praktikus tárolókat, amik akár egy nyitott polcon is szépen mutatnak.