Elmúltak az ünnepek, hamarosan vége a téli szezonnak, és elkezdődtek a hatalmas leárazások.
Ilyenkor az egyik szemem sír, a másik nevet, hiszen nincs is jobb, mint a leárazásokon levadászni azokat a dolgokat, amiket hónapokig sóvárogva néztem, de drágállottam… De ilyenkor mindig megszólal a tudatos énem, és rögtön elveszi a jókedvemet…

Hát ha másra nem, az elmúlt év arra megtanított, hogy ne vásárolgassak nyakra-főre mindenféle felesleges holmit, csak azért, mert LE VAN ÁRAZVA. A hosszú otthon töltött napok alatt rájöttem, hogy totál felesleges az a sok ruha és egy csomó minden, amit ilyenkor könnyedén rásóznak az emberre. (Hogy egyik kedvenc sorozatom, az Ifjú Sheldon egy epizódjából idézzek: A sátán nemcsak a kocsmákban és a lebujokban les ránk, hanem az áruházak háztartási osztályain is… 🙂 )
Ilyenkor, amikor beindulnak a nagy szezonvégi leárazások, természetesen vásárolhatunk, de ésszel és átgondolva. Próbáljunk meg tudatosan gondolkodni ezen a téren is, és tudatosan vásárolni. Ha okosak vagyunk, sok pénzt megspórolhatunk, csak pár dologra oda kell figyelni… 🙂
1. Az első lépés, hogy vásárlás előtt jól átnézzük a szekrényeinket. Mi az a ruha, amit kihíztunk/kifogytunk? Mi ment tönkre? Ezektől ha lehetséges, azonnal váljunk is meg, hiszen helyet kell csinálni az új daraboknak. Írjuk össze, mi az, amire feltétlenül szükségünk van. Az elhasználódott, tönkrement darabokat mindenképpen érdemes pótolni. Ezen kívül sok gyakran viselt holmit, alsóruházatot (melltartó, bugyi, harisnya, trikók stb.) és az ún. basic darabokat is érdemes ilyenkor beszerezni pl. egy jó farmer, a kis fekete ruha, pár alapfelső, amit sok mindennel felvehetünk, egy egyszerű, kényelmes magassarkú, amit gyakran viselhetünk (ne legyen túl magas a sarka, nem tudom, ki hogy van vele, de én már nem bírok a nagyon magas sarkú cipőkben létezni…) Kiegészítőket, kendőt, táskát is érdemes ilyenkor vásárolni.
2. Törekedjünk arra, hogy inkább időtálló darabokat vásároljunk, és ne az aktuális divatőrületnek megfelelő dolgokat. Ki tudja, meddig lesz divatban a mamafarmer vagy a paperbag derék, nem is beszélve a szaggatott farmerekről, amelyek szép lassan már kezdik nálam kiverni a biztosítékot, vagy a szegecsekkel kivert cuccok, a rojtok, a neon színek, stb.
3. Mindenképpen írj pipálós listát arról, mit szeretnél beszerezni! Vásárláskor próbáld magad ehhez a listához tartani, ne ess az “éhes vásárló” hibájába! A legfontosabb szabály, hogy azt vedd meg, amire tényleg szükséged van, és ne azért vegyél meg valamit, mert le van árazva. Mindig lebegjen előtted a túlzsúfolt, roskadozó ruhásszekrény képe… 🙂
Pl:
Farmer
3 alapfelső / férfiaknak ing
1 magassarkú / elegáns cipő
1 táska
3 harisnya
2 melltartó
1 kardigán
1 pulcsi
1 fekete ruha
4. Vásárlás előtt készíts egy költségvetést! Mennyi pénzt szánsz az egészre, mi az a keret, amit nem akarsz túllépni? Itt is legyél tudatos, ne hagyd, hogy elszaladjon veled a ló! Ha már kezded kimeríteni a keretedet, akkor ne legyenek “megláttam és beleszerettem” darabok – vagy ha vannak, akkor sajnos ki kell hagynod valami mást a listádról…
Fontos: ha teheted, egy barátnőddel menj vásárolni, hogy legyen egy elfogulatlan külső szem, aki visszaránt, ha nagyon készülnél elszállni… 🙂 Ha lehet, ne a férjeddel menj, mert vagy végignyafizza az egészet, vagy rábeszél egy rakás túl szexi ruhára, amiket aztán soha nem hordasz… (vagy a végén csak neki vesztek egy rakás ruhát, neked meg semmit…)
Magunknak könnyű ilyenkor ruházatot vásárolni, de mi van, ha a gyerekeknek is vásárolnák?
Egy szabály van, ha a következő szezonra vásárolunk, akkor 2 számmal nagyobb ruhát vegyünk a gyereknek, mint a mostani mérete. Ha lehet, cipővel előre ne rizikózzunk… Én párszor megtettem, és nem mindig sült el jól, mert a gyerekek lába időnként irreálisan megnő… Általában ha egy tél végi leárazáson 3 számmal nagyobb bakancsot vettem a gyerekeimnek, az jó lett a következő téli szezonra. Persze minden gyerek más és más, van, aki szépen, lassan, egyenletesen nő, de azért itt elég nagy a kockázat. Az is elmondható, hogy nem érdemes valami éppen imádott mesehősös ruhát venni, mert a következő szeronra már valami teljesen más lesz a gyerek kedvence, és egyszerűen cikinek fogja tartani, hogy azt a mintát hordja, amiért fél évvel korábban még oda volt. (Az én fiamnak 6-7 éves korában volt egy igen komoly Star Wars rajongói korszaka. Minden kellett neki, ami Star Wars-os. Aztán 8 évesen már totál megunta, nem is érdekelte tovább a téma. 11 évesen megint rajongó lett, és ismét minden kell neki, ami Star Warsos…) Próbáljunk semleges mintázatú, de azért jól kinéző darabokat választani.
A másik szabály – bár csak egyet írtam, de közben eszembe jutott még egy – hogy jegyezzük meg, hogy egyáltalán vettünk dolgokat a gyereknek a következő szezonra. Tudom ez rettentő hülyén hangzik, de velem esett már meg, hogy tél végén megvettem egy leárazott télikabátot a lányomnak, a következő télen meg vettem neki egy kabátot, és utólag derült ki, hogy 8 hónapja már vettem neki egyet. Tegyük ezeket a holmikat egy jól láthatóan feliratozott dobozba, nehogy megfeledkezzünk róla!!!
Ruházaton kívül mit érdemes még venni?
Gyakorlatilag mindent, amire tényleg SZÜKSÉGÜNK van.
Lakásdekoráció, lakástextil, elektronikai cikkek, háztartási cikkek, konyhai eszközök, mobiltelefon, edzőcuccok, bútorok, szőnyegek, könyvek, parfümök, kozmetikumok, ékszerek, stb., stb.
Ilyenkor tényleg szinte mindent meg lehet kapni leárazva a videójátéktól a luxusjachtig, így ebben az esetben is érdemes első lépésként jól átnézni a lakást: mire van szükség? mi ment tönkre? mi fogyott el? Pl. elkoszolódott, kopott szőnyeg, megunt díszpárnahuzat, tönkrement konyhai eszközök, koürült parfümös üvegek, megpimpósodott krémek és sorolhatnám, érdemes tényleg mindent átnézni. Ami már használhatatlan, azt dobjuk ki és csak akkor vegyünk újat, ha van helye is. Ilyenkor is érdemes pipálós listával elindulni.
Mindig lebegjen a szemünk előtt, hogy használati tárgyakat vásárolunk, azért, hogy az életünket megkönnyítsük vele. Tehát jól gondoljuk át, hogy biztosan kell-e, biztosan használni fogjuk? Nem csak porfogó lesz valahol?
Törekedjünk arra, hogy a lakásunkban inkább kevesebb, de biztosan kihasznált holmi legyen, mint hogy kupacokban álljon a sok tárgy, aminek a felét nem is használjuk, egy részéről nem is tudjuk, hogy valamikor megvettük, és ténylegesen csak egy töredékét használjuk.

5. Vásárláskor minden számlát, blokkot őrizzünk meg, a tartós vagy műszaki cikkekhez kérjünk jótállási jegyet vagy garancia jegyet. Ezeket otthon egy helyre gyűjtsük! Ha esetleg vissza kell vinnünk valamit, legyen meg az a fix hely, ahova nyúlunk, ne kelljen órákig lila fejjel borogatni mindent a lakásban, míg megtaláljuk – ha egyáltalán megtaláljuk…
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, biztos, hogy utólag nem fogjuk megbánni a vásárlást.