A legnagyobb gondot a mindennapokban a rendrakás jeleni a nők számára. Ez nem is csoda, hiszem munka mellett otthon még egy „másodállás” is vár: ahol takarítasz, főzöl, mosol, a gyermekeiddel foglalkozol és még a családtagok tevékenységeit is összehangolod. Szinte mindannyian mérlegeljük mi a fontos, és ami úgy tűnik halasztható azt el is odázzuk. A rendrakás általában ebbe a kategóriába kerül, de ez hosszú távon nem jó. Ha a rendetlenség állandósul és megnehezíti az otthoni tevékenységeket, annak látható jeleni vannak az embereken: rossz közérzet, céltalanság érzése, tanácstalanság, az egészségi állapot romlása, gyerekeknél nyugtalanság.
A rendetlenség két gyakori oka:
-
- 1. Nincs elég hely a holmik tárolására.
-
- 2. Nincs rá idő.
A fent leírtakból látszik, hogy a környezeted állapota visszahat rád. Ha rend van, akkor a hatás pozitív, ha rendetlenség akkor a már említett jeleket tapasztalhatod. A mechanizmus fordítva is működik, ha benned nincs rendben valami (folytonos időhiány, téves önértékelés, megromló párkapcsolat) akkor az befolyásolja az otthonod rendjét. A rendrakás olyan mint egy terápia. Abban a pillanatban, hogy elkezded felszámolni a rendetlenséget jobban kezded érezni magad. A fejedben is a helyükre kerülnek a dolgok.
A rend jó dolog, de hogy fér bele ez a mindennapokba?
A rendetlenség egyik oka, hogy nincs rá idő. Arra valóban nincs, hogy egyszerre tedd rendbe az egész lakást, de arra van, hogy részletekben csináld, majd fenntartsd a kialakult rendet. Nem egy nap alatt lett rendetlenség a lakásban, ezért a felszámolásához sem elég egy nap. Foglalkozz vele minden nap egy keveset de akkor legyél alapos. Válassz ki egy kisebb területet a lakásban, például a könyvespolcot és kövesd a 3 lépéses módszert:
-
- 1. A szortírozás (lomtalanítás)
-
- 2. A takarítás
-
- 3. A rendrakás, rendszerezés
A takarítás a legkönnyebb a folyamatban. Takarítsd ki azt a területet, vagy bútort, ahol szortíroztál. Végül az utolsó fázis maga a rendrakás, rendszerezés: a megtartott dolgokat tedd vissza a helyére, valamilyen átlátható szabály szerint. A könyvek esetében például lehet méret, téma, vagy a borító színe szerint is rendezni. A te otthonodban te döntöd el mi lesz a rendezési elv. Kisebb dolgok csoportosításához használj dobozokat, kosarakat, mappákat.
Szépen, lépésenként haladj végig az otthonodon a 3 lépéses módszerrel. Miután végeztél egy területen a szortírozással, takarítással és rendrakással törekedj a rend fenntartására:
-
- 1. Minden este pakolj el.
-
- 2. Hetente egyszer menj végig a szobákon és ami fölösleges gyűjtsd össze és dobd ki.